Candidaţi PNL - alegeri locale 2012

de Antena3.ro    |    22 Mai 2012   •   12:08
Candidaţi PNL - alegeri locale 2012
BUCUREŞTI

Candidat Primăria Generală

-

Candidat Primăria Sectorului 1



ANDREI CHILIMAN
- Inginer, 64 ani, căsătorit, are doi copii şi este actualul primar al Sectorului 1 şi preşedinte al PNL Bucureşti (site - www.chiliman.ro)
- Născut pe 18 iulie 1947, în Bucureşti
- 1970 - Institutul Politehnic Bucuresşti, Facultatea de Automatică

- 1970 - 1971 - ICPET Bucureşti, inginer stagiar
- 1971 - 1990 - IPA Bucureşti, cercetător ştiinţific principal gradul 2
- 1990 - 1996 - COMPUTER AIDED FINANCE ROMANIA SRL, director general

Funcţii politice: - Decembrie 1989 - Membru PNL
                            - Martie - iulie 1990 - Secretar executiv al PNL
                            - Iulie 1990 - mai 1992 - Membru al Biroului Permanent al PNL-AT
                            - Septembrie 1990 - aprilie 1992 - Preşedinte în exerciţiu al PNL-AT
                            - Februarie 1993 - 2001 - membru în Biroul Permanent Central al PNL
                            - 1992 - 1996 - Consilier municipal al Municipiului Bucureşti
                            - 1996 - 2000 - Deputat PNL de Bucureşti în Parlamentul României
                            - 2000 - 2004 - Reales deputat PNL de Bucureşti
                            - 2001 - 2003 - Vicepreşedinte ales al PNL
                            - 2004 - 2008 - Primar al Sectorului 1 al Capitalei
                            - 2008 - Reales primar al Sectorului 1 al Capitalei
                            - Martie 2010 - aprilie 2012 - Preşedinte PNL Bucureşti

Candidat Primăria Sectorului 2
-
Candidat Primăria Sectorului 3
-
Candidat Primăria Sectorului 4
-
Candidat Primăria Sectorului 5
-
Candidat Primăria Sectorului 6



RAREŞ MĂNESCU
- Politician, are 42 ani, este căsătorit, are doi copii, vicepreşedinte PNL şi preşedinte al PNL Sector 6 (site - www.rares-manescu.ro)
- Născut pe 6 iulie 1969, în Bucureşti
-  1998 - Licenţiat în management financiar, contabil şi administrativ
- Doctor în Economie - tema „Politici bugetare în dezvoltarea economică. România în perioada post-aderare”

- 1997 - 2000 - Consilier local, Consiliul local sector 6
- 1998 - 1999 - Director dezvoltare
- 1999 - 2003 - Director

Funcţii politice: - 1990 - Membru PNL
                            - 1993 - 1994 - Secretar General Zonal al PNL
                            - 1994 - 1995 - Secretar General al Tineretului Naţional Liberal
                            - 1997 - 2001 - Vicepreşedinte PNL Sector 6
                            - 1998 - 2000 - Membru în Biroul Naţional al Tineretului Naţional Liberal
                            - 2001 - prezent - Preşedinte Filiala PNL Sector 6
                            - 2002 - prezent - Membru în Comitetul de Coordonare al Municipiului Bucureşti
                            - 2004 - 2008 - deputat PNL
                            - 2009 - prezent - Vicepreşedinte al Partidului Naţional Liberal

ALBA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



TEODOR ATANASIU
- Inginer, 50 ani, căsătorit, are doi copii, actual preşedinte al PNL Alba (site - teodoratanasiu.ro)
- Născut pe 23.09.1962, în Cugir, judeţul Alba
- 2006 - 2008 - preşedintele AVAS
- 2004 - 2006 - ministru MApN
- 2004 - preşedinte Consiliului judeţean Alba
- 2001 - 2004 - administrator PALPLAST Sibiu
- 1997 - 2001 - director U.M. Cugir
- 1997 - 2000 - membru C.A .al F.P.S.
- 1996 - 1997 - director, S.C. Apa CTTA S.A., Alba Iulia

- funcţii politice: - 2006 - 2008 - vicepreşedinte PNL
                             - 2001 - 2002; 2005-2006 - membru BPC al PNL
                             - 1993 - prezent - preşedinte PNL Alba

- 2000 - 2004 - vicepreşedinte U.G.P.R. Alba
- 2004 - membru în biroul de coordonare al Ansamblului Regiunilor Europene

Candidat primăria Alba Iulia



CĂLIN POTOR
- Medic, 53 ani, căsătorit, are doi copii
- Născut pe 12 noiembrie 1959, în Alba Iulia, judeţul Alba
- 1997 - 2000 - Manager Serviciul de Ambulanţă Alba
- 2005 - 2008 - Manager Spitalul Judeţean Alba
- 2000-2005 - viceprimar Primaria Municipiului Alba-Iulia
- funcţii politice: - 1995 - membru PD
                             - din 2000 - preşedinte al Biroului Permanent Local Alba Iulia al PDL
                             - 1996-2001 - vicepreşedinte al Biroului Permanent Judeţean Alba al PDL
                             - din 2005 - vicepreşedinte al Biroului Permanent Judeţean Alba al PDL
                             - Septembrie 2010 - decembrie 2010 - deputat independent
                             - Decembrie 2010 - prezent - membru PNL

- 2000 - 2004 - membru al Colegiului judeţean al Medicilor Alba
- 2004 - 2008 - membru al Colegiului judeţean al Medicilor Alba, mandate obţinute prin vot uninominal

ARAD

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



IOAN CRISTINA
- Jurist, 33 ani, actual preşedinte al PNL Arad şi consilier juridic la un birou notarial
- Născut pe 9.09.1975, în satul Chişlaca, comuna Craiva, judeţul Arad
- 1998 - devine membru PNL
- 1999 - 2001 - Jurist – Astravagoane Călători
- 2002 - 2006 - Jurist - Arterm (C.E.T.)
- 2006 - 2008 - Vicepreşedinte Consiliul Judeţean Arad
- 2008 - 2010 - Jurist – Zona Liberal Curtici
- 2010 - prezent - Consilier juridic – Cabinet Notarial

- funcţii politice: - 2001 - 2005 - Preşedinte TNL Arad
                             - noiembrie 2010 - prezent - Preşedinte PNL Arad

Candidat primăria Arad
-

ARGEŞ

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Piteşti
-
BACĂU

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Bacău



ROMEO STAVARACHE
- Inginer, 50 ani, căsătorit, are doi copii, actual primar al municipiului Bacău şi preşedinte al Organizaţiei Judeţene PNL Bacău (site - www.romeostavarache.ro)
- Născut pe 22.07.1962, în municipiul Focşani, judeţul Vrancea
- Membru în Biroul Politic Naţional al PNL
- Membru fondator al Societăţii Inventatorilor din România

BIHOR

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



CORNEL POPA
- Fizician, 61 ani, căsătorit, are doi copii, actual preşedinte al Organizaţiei Judeţene PNL Bihor
- Născut pe 31.01.1951, în localitatea Sudrigiu, judeţul Bihor
- Din 2000 - membru de partid în PNL
- 2000 - 2004 - deputat
- Din septembrie 2001 - preşedinte al Filialei PNL Bihor
- Septembrie 2002 - Septembrie 2005 - vicelider în cadrul grupului parlamentar al PNL

- Preşedinte UGIR - 1903 Filiala Bihor
- Membru în conducerea C.C.I. (Camera de Comerţ şi Industrie) Bihor

Candidat primăria Oradea



ILIE BOLOJAN
- Inginer, 43 ani, căsătorit, are doi copii, actual primar al municipiului Oradea (site - www.iliebolojan.ro)
- Născut pe 17 martie 1969 în Vadul Crişului, judeţul Bihor
- Membru PNL din 1993
- 2008 - prezent - Primar al municipiului Oradea
- 2007 - 2008 - Secretar General al Guvernului României
- 2005 - 2007 - Instituţia Prefectului - Judetul Bihor, prefect
- 2004 - 2005 - Consiliul Judeţean Bihor, consilier judeţean
- 1996 - 2004 - Consiliul local al orasului Aleşd, consilier local

BISTRIŢA-NĂSĂUD

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Bistriţa
-
BOTOŞANI

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



FLORIN ŢURCANU
- Jurist, 40 ani, căsătorit, are trei copii, actual preşedinte al Organizaţiei Judeţene a PNL Botoşani
- Născut pe 12.08.1972, în municipiul Botoşani   
- Iunie - decembrie 2008 - vicepreşedinte, Consiliul Judeţean Botoşani
- 2007 - 2008 - secretar Cancelarie Prefect, Inst. Prefectului Botoşani
- 2006 - 2007 - director firmă privată
- 2004 - 2006 - şef cabinet parlamentar Liviu Câmpanu
- 2000 - 2004 - viceprimar ,comuna Suliţa
- 1996 - 2000 - director firmă privată
- 1991 - 1996 - asistent veterinar - circumscripţie veterinară, comuna Lunca, jud. Botoşani
- 1990 - 1991 - asistent veterinar, IAS Cătămărăşti

- funcţii politice: - 2006 - 2008 - secretar coordonator BPT a PNL Botoşani
                             - 2004 - 2006 - membru BPT a PNL Botoşani
                             - 2000 - 2004 - preşedintele organizaţiei Suliţa a PNL
                             - din 1997 - membru al PNL Botoşani

Candidat primăria Botoşani
-
BRAŞOV

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



ARISTOTEL CĂNCESCU
- Inginer, 60 ani, căsătorit, are doi copii, actual preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov
- Născut pe 17.01.1952, în Timişoara, judeţul Timiş
- Iulie 2000 - prezent - preşedinte al Consiliului Judeţean Braşov
- 1992 - 2000 - senator
- 1995 - 1996 - secretar al Senatului României şi membru al Biroului Permanent al Senatului; Membru în Comisia pentru Cercetarea Abuzurilor şi Petiţii a Senatului
- 1991 - 1992 - membru asociat la Universitatea Transilvania Braşov, Facultatea de Mecanică Fină
- 1977 - 1991 - şef atelier proiectare tehnologia pieselor uzinate

Candidat primăria Braşov
-
BRĂILA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Brăila
-
BUZĂU

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



CRISTINEL BÎGIU
- Economist, 45 ani, actual senator (site - cristibigiu.blogspot.com)
- Născut pe 06.08.1967, în Pătârlagele, judeţul Buzău
- Noiembrie 2008 - prezent - Senator
- Mai 2007 - noiembrie 2008 - Preşedinte Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice
- Ianuarie 2005 - mai 2007 - prefect judeţul Buzău
- Iunie 2004 - Ianuarie 2005 - vicepreşedinte Consiliul Judeţean Sibiu
- 2000 - 2004 - director General S.C. Modern Shoes S.A
- 1994 - 2000 - şef compartiment import-export S.C. Modern Shoes S.A
- 1993 - 1994 - contabil Sigma Instal

- funcţii politice: - 2000-2002 - preşedinte al Organizaţiei de Tineret PNL Buzău
                             - 2002 - 2004 - prim vicepreşedinte al Organizaţiei PNL Buzău
                             - 2004 - 2005 - preşedinte PNL Buzău
                             - 2009 - prezent - membru în Biroul Permanent Central al PNL

Candidat primăria Buzău
-
CĂLĂRAŞI

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



RĂDUCU FILIPESCU
- Inginer, 53 ani, actual preşedinte al Consiliului Judeţean Călăraşi şi preşedinte al Organizaţiei Judeţene PNL Călăraşi
- Născut pe 13 martie 1956
- Iulie 2004 - prezent - preşedinte Consiliul Judeţean Călăraşi
- August 2000 - Iulie 2004 - director SC ASTRA SA - Călăraşi
- August 1998 - August 2000 - director adjunct SC Spaţii Verzi şi Pavaje SA Călăraşi
- Mai 1995 - August 1998 - director adjunct Regia Autonomă de Gospodărire Locală Călăraşi
- Martie 1993 - Mai 1995 - director general Regia Autonomă de Transport Local Călăraşi

- funcţii politice: - Membru PNL din anul 1995
                             - 2000 - 2001 - secretar general al filialei judeţene PNL Călăraşi
                             - 2001 - prezent - preşedinte al filialei judeţene PNL Călăraşi
                             - 2000 - 2004 - consilier judeţean PNL în Consiliul Judeţean Călăraşi
                             - 2004 - prezent - preşedintele Consiliului Judeţean Călăraşi
                             - 2009 - prezent - vicepreşedinte în Biroul Permanent Naţional
                             - 2004 - 2009 - membru supleant în Biroul Permanent Naţional

Candidat primăria Călăraşi



DAN DRĂGULIN
- Inginer, 51 ani, , căsătorit, are doi copii, actual vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Călăraşi şi vicepreşedinte al Organizaţiei Judeţene PNL Călăraşi
- Născut pe 5 august 1961
- 2004 - prezent - vicepreşedinte al Consiliul Judeţean Călăraşi
- 2002 - 2004 - şef Serviciul Judeţean de Metrologie Călăraşi
- 1997 - 2002 - administrator SC Danyo Impex SRL Călăraşi
- 1996 - 1997 - director SC Edilul SRL Călăraşi

- funcţii politice: - 2004 - prezent - vicepreşedinte al organizatiei judeţene PNL Călăraşi
                    - 2000 - 2004 - consilier judeţean - Consiliul Judeţean Călăraşi
                    - 2002 - 2004 - preşedinte al organizaţiei judeţene Călăraşi a Partidului Umanist Român

CARAŞ-SEVERIN

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



SORIN FRUNZĂVERDE
- Inginer, 52 ani, căsătorit, are un copil
- Născut pe 26.05.1960, în oraşul Bocşa, judetul Caraş-Severin

- 1991 - 1996 - preşedinte şi director general al Camerei de Comerţ şi Industrie a judeţului Caraş-Severin
- 1992 - 1996 - consilier judeţean şi secretar al Comisiei de Buget-Finanţe din Consiliul Judeţean Caraş-Severin
- 1996 - 1997 - preşedinte al Consiliului Judeţean Caraş-Severin
- 5 decembrie 1997 - 11 februarie 1998 - ministrul Apelor, Pădurilor şi Mediului înconjurător în Guvernul Victor Ciorbea, din care a demisionat odată cu retragerea miniştrilor PD din guvern
- 17 aprilie 1998 - 16 decembrie 1998 - ministrul Turismului în Guvernul Radu Vasile. După desfiinţarea ministerului Turismului şi-a continuat activitatea ca preşedinte al Autorităţii Naţionale pentru Turismul
- 13 martie 2000 - 28 decembrie 2000 - ministrul Apărării Naţionale în Guvernul Mugur Isărescu
- 26 octombrie 2006 - 5 aprilie 2007 - ministrul Apărării în Guvernul Tăriceanu.

- funcţii politice: - noiembrie 2000 - deputat de Caraş-Severin pe listele Partidului Democrat (PD), iar în legislatura 2000-2004 a fost secretar al Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională din Camera Deputaţilor şi ca membru în Comisia specială a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra Serviciului de Informaţii Externe.
                             - Iunie 2001 - mai 2011 - vicepreşedinte al Biroului Permanent Naţional al Partidului Democrat
                             - 28 iunie 2004 - demisionează din Parlamentul României
                             - iunie 2004 - octombrie 2006 - preşedinte al Consiliului Judeţean Caraş-Severin
                             - 25 noiembrie 2007 - deputat în Parlamentul European pentru mandatul 2007-2009, el candidând pe listele Partidului Democrat pe poziţia 1. A îndeplinit funcţia de şef al delegaţiei române din cadrul PPE-DE, vicepreşedinte al Subcomisiei de Securitate şi Apărare, titular în Comisia pentru Afaceri Externe şi supleant în Comisia de Dezvoltare.
                             - 20 iunie 2008 - 4 aprilie 2012 - preşedinte al Consiliului Judeţean Caraş-Severin
                             - 2011 - prim-vicepreşedinte al Biroului Permanent Naţional al Partidului Democrat-Liberal
                             - martie 2012 - demisionează din PDL
                             - 7 aprilie 2012 - ales vicepreşedinte PNL

Candidat primăria Reşiţa
-
CLUJ

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



HOREA UIOREANU
- Inginer, 52 ani, căsătorit, are doi copii, actual vicepreşedinte al Organizaţiei Judeţene PNL Cluj (site - www.uioreanu.ro)
- Născut pe 23.05.1950, în oraşul Cluj-Napoca

- funcţii politice: - Ianuarie 1990 - membru PNL
                             - 1990 - 1993 - preşedinte Tineretul Liberal Muncitoresc
                             - 6 iulie 1990 - 1993 şi 2001 - 2004, Membru în BPT Cluj
                             - 1993 - 2001 - vicepreşedinte al BPT Cluj
                             - 1997 - 2001 - membru al DP
                             - 2000 - 2005 - preşedinte PNL Cluj-Napoca
                             - 2002 - 2004 - membru al DRN
                             - 2004 – prezent - deputat al judeţului Cluj
                             - 2005 - prezent - vicepreşedinte al PNL Cluj
                             - Septembrie 2005 – prezent - vicelider al Grupului PNL din Camera Deputaţilor
                             - Octombrie 2005 - prezent - secretar executiv al PNL pe probleme de organizare şi gestionare a reţelei electorale a partidului la nivel naţional

- Consilier local 1996-2000, 2000-2004, iunie - decembrie 2004, activ în Comisia Buget-Finanţe a Consiliului Local Cluj-Napoca
- 1992 - 1994 - director Romdelta Exchange SA, Cluj-Napoca
- 1994 - 1995 - Director SAR Transilvania Asigurare-  Reasigurare S.A. Cluj-Napoca
- 1995 - 2004 - Vicepreşedinte BT Asigurări, Cluj-Napoca

Candidat primăria Cluj-Napoca



MARIUS NICOARĂ
- Inginer, 58 ani, actual preşedinte al Organizaţiei Judeţene PNL Cluj
- Născut pe 19 noiembrie 1958, în Cluj Napoca
- 2004 - 2008 - preşedinte al Consiliului Judeţean Cluj
- 30 noiembrie 2008 - senator PNL de Cluj

CONSTANŢA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Constanţa
-
COVASNA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



MARIUS OBREJA
- Inginer, 52 ani, actual preşedinte al Organizaţiei Judeţene PNL Covasna
- Născut pe 16 august 1960,în localitatea Tulgheş, judeţul Harghita

- 2010 - prezent - director general SC PRO BRECO SRL
- 2002 - 2010 - administrator al S.C. BRECO S.R.L.
- 1997 - 2001 - director S.C. PIT S.R.L. Întorsura Buzăului
- 1996 - 1997 - director General S.C. ROCAB S.A. Întorsura Buzăului
- 1993 - 1996 - membru al Echipei Manageriale de Conducere a S.C. ROCAB S.A.

Candidat primăria Sfântu-Gheorghe



MĂDĂLIN GURUIANU
- 37 ani,  actual consilier local în Consiliul Local al oraşului Sfântu Gheorghe, judeţul Covasna (blog - guruianu.blogspot.com)
- Născut pe 13.8.1975, în Brăila
- 2005 - 2008 - manager Observatorul de Covasna
- 2008 - prezent - consilier local (independent) în Consiliul Local Sfântu Gheorghe şi preşedinte la Comisia de Tineret şi Sport
- 2009 - devine membru PNL

DÂMBOVIŢA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Târgovişte



GABRIEL GROZAVU
- Inginer, 50 ani, actual preşedinte al organizaţiei judeţene PNL Dâmboviţa (blog - gabrielgrozavu.wordpress.com)
- Născut pe 5.11.1962
- 01.10.2009 - prezent - Şef Birou Pagini Naţionale
- 01.11.1997 - 01.04.2003 - Director Export Import S.C.WINSCONSIN S.A.Târgovişte(fost SARO S.A.Târgovişte-producător de maşini unelte)
- 01.05.1988 - 01.11.1997 - Consilier probleme de Export Import la S.C.SARO S.A Târgovişte
- 01.10.1987 - 01.05.1988 - Inginer mecanic S.C.SARO S.A.

- funcţii politice: - membru PNL din 31.04.1993
                             - 1998 - 2002 şi 2007 - 2010 - vicepreşedinte PNL Dâmboviţa
                             - 2001 - 2005 - preşedinte PNL Târgovişte
                             - noiembrie 2010 - februarie 2011 - preşedinte interimar PNL Dâmboviţa
                             - 2011 - prezent - preşedinte ales PNL Dâmboviţa februarie
                             - 2000 - 2004 şi 2008 - 2012 - consilier judeţean
                             - 2004 - 2008 - consilier municipal

DOLJ

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Craiova
-
GALAŢI

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Galaţi



MARIUS STAN
- Inginer, 55 ani, este un fost fotbalist român şi actualul preşedinte al FC Oţelul Galaţi
- Născut pe 5 iunie 1957, în Hunedoara
- A mai fost preşedintele echipelor Dunărea Galaţi, AFC Rocar Bucureşti, FC Vaslui (a fost unul din fondatori) şi Politehnica Iaşi (care în mandatul său a promovat în Liga I)
- 2008 - a candidat la alegerile locale din partea PNL pentru postul de primar al oraşului Galaţi

GIURGIU

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



DUMITRU BEIANU
- Inginer, 47 ani, actual preşedinte al Consiliului Judeţean Giurgiu
- Născut pe 2 mai 1965
- 1991 - 1996 - administrator S.C. ROMPROD S.R.L. Giurgiu
- 1996 - 2000 - director tehnic, S.C. POLL CHIMIC S.A. Giurgiu
- 2000 - 2004 - vicepreşedinte, Consiliul Judeţean Giurgiu
- 2004 - mai 2008 - director tehnic, S.C. POLL CHIMIC S.A. Giurgiu

Candidat primăria Giurgiu



LUCIAN ILIESCU
- Inginer, 66 ani, căsătorit, are doi copii, actual primar al oraşului Giurgiu
- Născut pe 24 Iulie 1946, în municipiul Giurgiu
- 1977 - 1989 - Director General, I.C.M.U.G. Giurgiu
- 1990 - Inginer Principal, Centrala de Utilaj Energetic Nuclear Bucureşti
- 1991 - Manager, S.C. GABLUC S.A. Giurgiu, firmă specializată în produse chimice
- 1996 - ales Primar al Municipiului Giurgiu
- 2000 - reales Primar al Municipiului Giurgiu
- 2004 - reales Primar al Municipiului Giurgiu
- 2008 - reales Primar al Municipiului Giurgiu

GORJ

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Târgu-Jiu
-
HARGHITA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



IOAN PROCA
-
Candidat primăria Miercurea-Ciuc
-
HUNEDOARA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



MIRCEA MOLOŢ
- căsătorit, are doi copii, actual preşedinte al Organizaţiei Judeţene PNL Hunedoara
- Născut pe 20.03.1950, în Mărtineşti, judeţul Hunedoara
- 1996 - membru PNL
- 2010 - prezent - preşedinte al organizatiei judeţene Hunedoara PNL
- 2004 - 2008 - preşedinte al Consiliului Judeţean Hunedoara
- 2000 - 2004 - viceprimar al municipiului Deva
- 1990 - 2000 - director Şcoala Generală nr. 6 Deva
- 1982 - 1990 - profesor Şcoala Generală nr. 6 Deva
- 1980 - 1982 - director al Administraţiei Taberelor Şcolare Jud. Hunedoara
- 1973 - 1980 - profesor la diferite şcoli din Jud. Hunedoara

Candidat primăria Deva
-
IALOMIŢA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Slobozia
-
IAŞI

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



CRISTIAN ADOMNIŢEI
- Inginer, 37 ani, căsătorit, actual preşedinte al organizaţiei municipale PNL Iaşi (site - www.adomnitei.ro)
- Născut pe 24.04.1975, în Suceava
- 2007 - 2008 - Ministru al educaţiei, cercetării şi tineretului
- 2004 - 2008 - deputat
- 2004 - consilier judeţean Iaşi
- 2003 - 2004 - dir. general SC CONSTRUCT CONSULT SRL; activitate de consultanţă în construcţii
- 2002 - 2003 - Mivan-Kier România SA - şef şantier FA1
- 2001 - 2002 - CNCF “CFR” SA - şef district Clădiri 1 Iaşi
- 1999 - 2000 - Iulius Grup Iaşi - coordonator construcţie.


- funcţii politice: - 2008 - prezent - preşedinte al PNL Municipiul Iaşi
                    - 2005 - 2009 - preşedinte al Tineretului Naţional Liberal
                    - 2004 - consilier judeţean Iaşi
                    - 1994 - prezent - membru PNL

Candidat primăria Iaşi
-
ILFOV

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



MARIAN PETRACHE
- Inginer, 53 ani, divorţat, are doi copii,  actual preşedinte al PNL Ilfov (site - www.marianpetrache.ro)
- Născut pe 1 martie 1959, în comuna Crevedia, judeţul Dâmboviţa
- 1998 - 2000 - prim-vicepreşedinte Alianţa pentru România Ilfov
- 2000 - 2004 - prim-vicepreşedinte P.N.L. Ilfov şi membru al Delegaţiei Permanente Naţionale a P.N.L.
- 2000 - 2004 - consilier judeţean în Consiliul Judeţean Ilfov
- Decembrie 2004 - Februarie 2005 - deputat de Ilfov
- 2005 - 2006 - prefect de Ilfov
- 2006 - 2007 - secretar de stat la Cancelaria Primului Ministru Călin Popescu Tăriceanu
- 2008 - preşedinte al PNL Ilfov

Candidat primăria Bucureşti

MARAMUREŞ

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Baia Mare



CĂTĂLIN CHERECHEŞ
- Economist, 34 ani, necăsătorit, actual primar al municipiului Baia Mare
- Născut pe 7 iulie 1978, în Baia Mare
- 2001 - 2003 - director Economic la S.C. VDC MEDICAL S.R.L., servicii medicale ambulatorii
- 2003 - 2007 - economist, RNP - ROMSILVA, Direcţia Silvică Baia Mare, Coordonarea activităţii de producţie
- 2007 - prezent - asistent universitar, Universitatea de Nord Baia Mare, Facultatea de Ştiinţe - Catedra de discipline economice
- Iunie 2008 - decembrie 2008 - Consilier local - Consiliul Local al municipiului Baia Mare

- funcţii politice: - 2003 - 2006 - Vicepreşedinte Tineretul Social Democrat Baia Mare
                             - 2003 - 2006 - Vicepreşedinte Tineretul Social Democrat Maramureş
                             - 2005 - prezent - Vicepreşedinte Organizaţia municipală Baia Mare a PSD
                             - 2005 - prezent - Vicepreşedinte/Purtător de cuvânt - Organizaţia judeţeană a PSD Maramureş
                             - Februarie 2010 - independent
                             - Mai 2010 - membru PNL
                             - Septembrie 2010 - independent
   
MEHEDINŢI

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Drobeta-Turnu Severin
-
MUREŞ

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



CIPRIAN DOBRE
- Avocat, 41 ani, (site - www.cipriandobre.ro)
- Născut pe 26.04.1971, în Tîrgu-Mureş
- Decembrie 2008 - prezent - deputat
- Iulie - decembrie 2008 - vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Mureş
- 2005 - 2008 - prefect al judeţului Mureş
- 1997 - 2005 - avocat
- 1990 - 1997 - mecanic întreţinere Combinatul Chimic "Azomureş", Tîrgu-Mureş

Candidat primăria Tîrgu-Mureş
-

NEAMŢ

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



VLAD MARCOCI
-
Candidat primăria Piatra Neamţ
-
OLT

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Slatina
-
PRAHOVA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Ploieşti
-
SATU MARE

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean



ADRIAN ŞTEF
- Profesor, 34 ani, căsătorit, are doi copii, actual vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Satu Mare (site - adrianstef.ro)
- 2008 - prezent - vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Satu Mare

Candidat primăria Satu Mare
-
SĂLAJ

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Zalău



RADU CĂPÂLNĂŞIU
- Inginer, 51 ani, căsătorit, are doi copii actual primar al municipiului Zalău şi preşedinte al Organizaţiei Judeţene PNL Sălaj
- 2004 - prezent - primar al municipiului Zalău
- 2005 - prezent - membru supleant, Comitetul Director al Asociaţiei Municipiilor din România (AMR)

SIBIU

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Sibiu
-

SUCEAVA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Suceava



ALEXANDRU BĂIŞANU
- Profesor, liderul PNL Suceava
- Născut în Suceava
- Fost prefect de Suceava
- 1993 - 1999 - profesor cu definitivat, titular al catedrei de ştiinţe socio-umane la Liceul de Artă din Suceava
- 1998 - prezent, preşedinte al Fundaţiei Naţionale „Humanitas” România, Filiala Suceava
- 1998 - 2002 - lector doctor la Universitatea „Pro Humanitas” Bucureşti
- 2002 - 2004 - lector doctor iar din luna iunie 2004, conferenţiar doctor la Universitatea „Ştefan cel Mare” Suceava, Facultatea de Istorie-Geografie., Secţia Istorie-Filosofie

TELEORMAN

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Alexandria
-

TIMIŞ

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Timişoara



NICOLAE ROBU
- profesor universitar, 57 ani, căsătorit, are doi copii, actual senator PNL (site - www.nicolaerobu.ro)
- Născut pe 28 mai 1955, în Bocşig, judeţul Arad
- Iulie 2008 - prezent - senator PNL
- Februarie 2009 - preşedinte PNL Timişoara
- Iulie 2009 - preşedinte interimar PNL Timiş
- Martie 2010 - preşedinte PNL Timiş, membru în Consiliul Naţional Executiv al PNL şi membru în Biroul Politic Central al PNL

TULCEA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Tulcea



CORNELIU CHISTRUGA
- Profesor, 59 ani, actual preşedinte al organizaţiei municipale PNL Tulcea
- 1996 - membru PNL
- 15 mai - prezent - preşedinte al organizaţiei municipale PNL Tulcea
- fost inspector general al Inspectoratului Şcolar Judeţean

VASLUI

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Vaslui
-

VÂLCEA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Râmnicu Vâlcea



EMILIAN FRÂNCU
- Inginer, 56 ani, căsătorit, are un copil, actual preşedinte al PNL Vâlcea (site - www.francuemilian.ro)
- Născut pe 13.02.1956, în Râmnicu Vâlcea, Vâlcea
- Funcţii politice: - 1992 - 1993 - membru Partidul Alianţa Civică
                              - 1993 - 1998 - preşedinte Partidul Alianţa Civică Vâlcea
                              - 1998 - 2001 - vicepreşedinte la PNL Vâlcea (fuziune)
                              - 2001 - prezent - preşedinte PNL Vâlcea şi membru în Delegaţia Permanentă şi CRN din PNL
                              - Ianuarie 2007 - prezent - membru BPC al PNL (reprezentant al regiunii 4 SV Oltenia
- 1988 - 2007 - preşedintele filialei Vâlcea a Asociaţiei Filateliştilor din România
- 1991 - 1998 - membru în Societatea Ziariştilor din România (SZR) şi în Organizaţia Internaţională a Jurnaliştilor (OIJ)
- 1996 - 2007 - vicepreşedintele filialei Vâlcea a Asociaţiei Generale a Inginerilor din România (AGIR)
- 1997 - 1999 - vicepreşedinte la Asociaţia Patronală a Întreprinzătorilor Mici şi Mijlocii din jud. Vâlcea (APIMM)
- 1999 - 2006 - preşedinte APIMM
- 2000 - 2004 – consilier judeţean Vâlcea

VRANCEA

Candidat preşedinţia Consiliului Judeţean
-
Candidat primăria Focşani
-



x close