Potrivit ministrului de justiţie afgan, Mohammad Ali, cel putin cinci persoane înarmate au atacat sediul ministerului din centrul capitalei afgane.
Ofiţerul de poliţie, Mohammad Salem, a declarat că sediul Ministerului Justiţiei nu a fost singura locaţie în care au avut loc atacuri cu bombă. O altă clădire guvernamentală a fost şi ea atacată, anunţă BBC News. Potrivit declaraţiilor făcute de poliţişti, cel puţin opt persoane au fost ucise în aceste atacuri.
Atentatul a fost aproape imediat revendicat de talibani. Un purtător de cuvânt al talibanilor a avertizat că în total şapte kamikaze au intrat în capitala afgană vizând clădiri guvernamentale.
În ultimii doi ani, Kabulul s-a confruntat cu intensificarea atacurilor. Insurgenţii câştigă teren, în condiţiile în care în ţară sunt 70.000 de militari străini.
Antena3.ro
Ştiri video recomandate