Antena 3 CNN Externe Ghent, primul oraş vegetarian din lume

Ghent, primul oraş vegetarian din lume

<1 minut de citit Publicat la 18:46 13 Mai 2009 Modificat la 18:46 13 Mai 2009
Ghent, primul oraş vegetarian din lume
Premieră în Belgia. Localitatea belgiană Ghent va deveni, în scurt timp, primul oraş vegetarian din lume. Asta pentru cel puţin o zi pe săptămână.

Potrivit www.ananova.com, autorităţile locale au hotărât să opteze pentru mese vegetariene, cel puţin o zi pe săptămână. Astfel, funcţionarii publici vor stabili o zi în care vor mânca numai preparate din legume.

Începând din această toamnă, ?Veggie Day? va fi adoptată şi de copiii din şcoli.

Măsura a fost adoptată de autorităţile belgiene în speranţa că va ajuta la combaterea obezităţii în rândul populaţiei.

Autorităţile au început deja să tipărească o ?hartă vegetală? care va conţine toate restaurantele din oraş unde poate fi găsită mâncare vegetariană. Peste 90.000 de astfel de hărţi vor fi împărţile locuitorilor oraşului Ghent.

Antena3.ro

Ştiri video recomandate
×
Etichete: Belgia

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close