Antena 3 CNN Externe Italia a învins Belgia cu 2-1 în sferturile EURO 2020 și e la doar un pas de finală. În semifinală va înfrunta Spania, pe Wembley

Două dintre principalele favorite la câștigarea turneului EURO 2020, Italia și Belgia, s-au înfruntat la Muchen, în cadrul sferturilor

Sursa foto: Getty
de Alexandru Negrici    |    03 Iul 2021   •   00:17

Mirajul Belgiei la EURO 2020 s-a încheiat, în urma înfrângerii cu 2-1 pe care au suferit-o "diavolii roșii" în fața Italiei.

Ar fi fost primul trofeu la un turneu final al Belgiei, echipă care era văzută de mulți analiști drept următoarea câștigătoare, mai ales în urma victoriei cu 1-0 împotriva actualei deținătoare a trofeului, Portugalia.

Italienii au deschis scorul cu Niccolo Barella, în minutul 31.

Lorenzo Insigne a mărit apoi avantajul în minutul 44, iar Romelu Lukaku a înscris ultimul gol al partidei, trei minute mai târziu, în prelungirile primei reprize, pentru Belgia, din lovitură de pedeapsă.

››› Vezi galeria foto ‹‹‹

Italienii au profitat mai mult de greșelile tehnice ale belgienilor, păstrând avantaj în posesie.

Aceștia au stat mai bine și la șuturi spre poartă (14 vs 10) deși au finalizat mai slab (4 vs 3).

Italia va înfrunta acum Spania, în reiterarea finalei EURO 2012, câștigată de iberici la Kiev cu 4-0.