Antena 3 CNN Politică Alegeri prezidenţiale 2025 Nicușor Dan: Mi se pare credibilă declarația lui Crin Antonescu. Să ceară documentul de la CNSAS și să îl prezinte

Nicușor Dan: Mi se pare credibilă declarația lui Crin Antonescu. Să ceară documentul de la CNSAS și să îl prezinte

Andrei Paraschiv
1 minut de citit Publicat la 17:53 16 Apr 2025 Modificat la 17:53 16 Apr 2025
Nicuşor Dan
Candidatul independent la alegerile prezidenţiale, Nicuşor Dan, a considerat explicaţiile lui Crin Antonescu privind declaraţia dată la fosta Securitate, ca fiind "credibile". Foto: Agerpres

Candidatul independent la alegerile prezidenţiale, Nicuşor Dan, a considerat explicaţiile lui Crin Antonescu privind declaraţia dată la fosta Securitate, ca fiind "credibile". Acesta a sublinicat că Antonescu ar trebui să ceară documentul și să îl prezinte public, pentru a lămuri "orice fel de suspiciune", scrie Agerpres.

Nicușor Dan a făcut precizările după ce a fost întrebat dacă i se par "plauzibile" argumentele lui Crin Antonescu referitoare la declarația dată la fosta Securitate, în contextul în care și lui i-au fost aduse acuzații similare în timpul campaniei pentru alegerile locale.

"În ceea ce privește persoana mea, acela e un document fals și am făcut o plângere penală. Mi-aș dori ca Parchetul să lămurească cât mai repede situația. În ceea ce îl privește pe domnul Antonescu, mi se pare credibilă declarația pe care a dat-o și ca să lămurească orice fel de suspiciune cred că trebuie să se ducă să ceară documentul să ni-l prezinte", a spus Nicușor Dan, miercuri, într-o conferință de presă susținută la sediul său de campanie.

Candidatul Alianței "România Înainte", Crin Antonescu, a declarat marți că nu a avut nicio relație cu fosta Securitate decât în calitate de urmărit și a cerut ca declarația sa de la Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS) să fie făcută publică.

El a explicat că a dat o declarație la fosta Securitate, în calitate de urmărit, în cazul unui prieten, profesor, care a plecat în străinătate în anii '80.

În adeverința publicată pe site-ul CNSAS se arată că Antonescu figurează într-un dosar informativ și a dat o declarație în anul 1988 despre un prieten, pe vremea când era profesor la Școala din Niculițe, județul Tulcea. CNSAS declară că în cazul lui Crin Antonescu nu se poate reține calitatea de colaborator al Securității comuniste.

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close