Antena 3 CNN Sport Alte sporturi A căzut primul record la CM de atletism: Pearson, la 100 metri garduri

A căzut primul record la CM de atletism: Pearson, la 100 metri garduri

03 Sep 2011   •   18:04

Sally Pearson a înregistrat cel mai rapid timp al anului pentru a treia cursă la rând şi a câştigat prima medalie de aur pentru Australia la Campionatele Mondiale de atletism de la Daegu, Coreea de Sud, impunându-se în finala de 100 metri garduri.

Atleta de 25 de ani, care a stabilit cei mai buni timpi ai sezonului în calificări şi semifinale, a zburat din blocstart pe culoarul trei şi a doborât recordul Campionatelor MOndiale cu timpul de 12,28 secunde. Ea a devenit acum a patra cea mai rapidă alergătoare a probei din istorie.

Americancele Danielle Carruthers şi Dawn Harper, campioana Olimpică, au câştigat argintul şi, respectiv, bronzul, împărţind acelaşi timp de 12,47 secunde.

Pearson, medaliată olimpică cu argint, nu a fost învinsă în nicio cursă în acest sezon.

Alte rezultate din penultima zi a Campionatelor Mondiale de atletism:
50 kilometri marş - bărbaţi
1.    Sergey Bakulin      RUS    3:41:24
2.    Denis Nizhegorodov      RUS    3:42:45
3.    Jared Tallent      AUS    3:43:36

Săritura în înălţime - femei
Anna Chicherova a întrerupt invincibilitatea croatei Blanka Vlasic, campioana mondială a ultimilor 4 ani.