Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Al treilea aur pentru Germania la sanie. Tobias Wendl şi Tobias Arlt, campioni olimpici în proba de dublu masculin

Sursa foto: Foto: sochi2014.com
de M.T.    |    12 Feb 2014   •   20:00

Germania a câştigat a treia medalia de aur din tot atâtea posibile în concursul de sanie din cadrul Jocurilor Olimpice de la Soci.

Campionii mondiali Tobias Wendl şi Tobias Arlt au devenit şi campioni olimpici în proba de dublu masculin, fiind cronometraţi în 1:38.933.

Perechea germană a câştigat cu un avans de peste jumătate de secundă faţă de următorii clasaţi, fraţii austrieci Andreas şi Wolfgang Linger (1:39.455), care au obţinut medaliile de argint.

Podiumul a fost completat de vicecampionii olimpici de la Vancouver, letonii Andris şi Juris Sics (1:39.790).

În această probă ar fi trebuit să ia startul şi echipajul Radu Şovăială/Alexandru Teodorescu, însă juriul a decis să nu le permită românilor participarea din motive de securitate.

Ultima oară când o ţară a reuşit să câştige trei medalii de aur în concursul olimpic de sanie a fost în 1998, la Nagano, când tot Germania realiza această performanţă.

La Soci, a fost introdusă în premieră şi proba de ştafetă, astfel că Germania are şansa de a stabili un record istoric.