Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Alexandra Predescu, MEDALIE DE AUR la Mondialele de scrimă pentru cadeţi şi juniori de la Taşkent

01 Apr 2015   •   23:15

Scrimera română Alexandra Predescu (CSA Steaua) a cucerit medalia de aur, miercuri, în proba individuală de spadă la cadete din cadrul Campionatelor Mondiale pentru cadeţi şi juniori, care au loc la Taşkent (Uzbekistan), informează Agerpres.

Predescu, coordonată de pe margine de către Nicolae Ille, a învins-o în finală pe Kinga Nagy (Ungaria), cu 6-5, după ce în sferturi trecuse de italianca Alessandra Bozza, cu 15-12, iar în semifinale învinsese o altă reprezentantă a Italiei, Eleonora De Marchi, cu 15-8.

Este prima medalie de aur la un Campionat Mondial de cadeţi pentru spada feminină din România după o pauză de 14 ani. În 2001, Ana-Maria Brânză cucerea aurul la Gdansk (Polonia), precizează Federaţia Română de Scrimă.

Celelalte spadasine române s-au clasat astfel: Zsuzsa Schlier — locul 16, Bianca Benea — 19.

În proba similară masculină, unde România nu a avut reprezentanţi, s-a impus sud-coreeanul Kim Myeongki.