Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Amelia Racea, medalie de bronz la individual compus. Diana Chelaru, locul 4

Amelia Racea, medalie de bronz la individual compus. Diana Chelaru, locul 4

08 Apr 2011   •   22:23

România a obţinut cea de-a doua medalie la Campionatul European de gimnastică de la Berlin prin Amelia Racea, care s-a clasat pe locul 3 în concursul individual compus feminin. Cealaltă reprezentantă a ţării noastre, Diana Chelaru, s-a clasat pe poziţia a patra.

Amelia Racea a obţinut 13.825 puncte la paralele, 14.550 la bârnă, 13.825 la sol şi 14.400 la sărituri, terminând concursul cu un total de 56.600 puncte. Diana Chelaru a obţinut 14.550 la sol, 14.350 la sărituri, 13.450 la paralele şi 13.975 la bârnă, adică un total de 56.325 puncte.

Noua campioană europeană la individual compus este rusoaica Anna Dementyeva, în timp ce medalia de argint a fost câştigată de Elisabeth Seitz, repezentanta gazdelor.