Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Andreas Kofler a câştigat Turneul celor Patru Trambuline la sărituri cu schiurile

Sursa foto: Andreas Kofler
06 Ian 2010   •   21:43

Austriacul de 25 de ani Andreas Kofler este câştigătorul prestigiosului concurs de sărituri cu schiurile "Turneul celor Patru Trambuline". Sportigul nu s-a clasat decât pe locul al cincilea la Bischofshofen, în faţa propriilor suporteri, dar performanţele foarte bune obţinute pe celelalte trei trambuline, Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen şi Innsbruck i-au asigurat locul întâi în clasamentul final.
Ultima din cele patru etape ale competiţiei, cea de la Bischofshofen, a fost câştigată de austriacul Thomas Morgenstern. Cu toate acestea, săritura de 133,5 a lui Kofler i-a asigurat un total de 1027.2, cu destul de mult peste cel al finlandezului Jane Ahonen, care a terminat cu 1013.9. Precedentul câştigător al Turneului, Wolfgang Loitzl, s-a clasat pe poziţia a treia, cu un total de 1011.6, potrivit Eurosport.