Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Andreea Bălan a obţinut o performanţă uriaşă! Este prima junioară care va reprezenta România la acest Campionat Mondial

Sursa foto: Facebook Balan Andreea
15 Iul 2015   •   14:50

Andreea Bălan s-a calificat la Campionatul Mondial de Triatlon, ce va avea loc în luna septembrie, la Chicago! Este prima junioară din România care reuşeşte o astfel de performanţă, la doar 18 ani.

Sportiva noastră va concura la categoria juniori, iar calificarea a obţinut-o la competiţia de la Geneva, unde s-a clasat pe locul 26 din 47 de sportive care au terminat cursa. În septembrie, la Chicago, ca şi la Geneva, Andreea va avea de înotat 750 metri, de pedalat 20,4 km şi de alergat 5 km, informează Biciclistul.ro.

Andreea Bălan este legitimată la Clubul Sportiv Olimpia, iar printre performanţele sale se numără locul 1 la Campionatul Balcanic din Turcia, din 2012, dar şi medalia de aur la Triathlon Challenge Mamaia, în 2013.

Declaraţiile Andreei, pe Biciclistul.ro.