Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Aur pentru Jung-Su Lee la patinaj viteză pe pistă scurtă. Află cum au ratat sud-coreenii celelalte două medalii

14 Feb 2010   •   15:13

Sud-coreeanul Jung-Su Lee a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de iarnă de la Vancouver, după ce a terminat primul proba de 1.500 de metri patinaj viteză pe pistă scurtă. Dacă în calificări stabilise un nou record olimpic cu 2 minute şi 12,38 secunde, Jung-Su Lee a corectat timpul la 2 minute şi 10,949 secunde în semifinale.

În ultima turnantă a cursei de pe patinoarul Pacific Coliseum din Vancouver, trei sportivi din Coreea de Sud se aflau pe primele trei locuri, însă Ho-Suk Lee l-a împiedicat pe compatriotul Si-Bak Sung şi aceştia au căzut, permiţând americanilor Apolo Anton Ohno şi J.R. Celski să obţină in extremis medaliile de argint, respectiv bronz.

Ohno, în vârstă de 27 de ani, şi-a trecut de altfel a şasea medalie olimpică în palmares. Sung a terminat cursa pe locul 5, în cele din urmă, pe când Ho-Suk Lee a fost descalificat.