Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Germaniei de la Nurburgring

Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Germaniei de la Nurburgring

Sursa foto: Foto: Intact Images/EPA
24 Iul 2011   •   17:39

Lewis Hamilton a obţinut cea de-a doua victorie din acest sezon, după ce s-a impus în Marele Premiu al Germaniei de la Nurburgring, la capătul unei curse extrem de spectaculoase şi cu multe răsturnări de situaţie.

Podiumul a fost completat de Fernando Alonso (Ferrari) şi Mark Webber (Red Bull), în timp ce liderul clasamentului general, germanul Sebastian Vettel, a încheiat pe locul 4, după cea mai slabă prestaţie din acest an.

Campionul mondial a fost urmat de brazilianul Felipe Massa (Ferrari), pe care l-a depăşit pe linia boxelor, în penultimul tur, în timp ce Adrian Sutil (Force India), Nico Rosberg şi Michael Schumacher (ambii Mercedes GP), Kamui Kobayashi (Sauber) şi Vitaly Petrov (Renault) au completat primele zece locuri.

Britanicul Jenson Button (McLaren) nu a reuşit să completeze ziua excelentă a coechipierului său şi a abandonat pentru a doua oară consecutiv, de această dată din cauza problemelor mecanice.

În urma acestei victorii, Hamilton, care a realizat şi cel mai rapid tur (1:34.302), a preluat poziţia a treia a clasamentului general, condus în continuare la o distanţă apreciabilă de Sebastian Vettel.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va fi Marele Premiu al Ungariei, care va avea loc în weekendul 29-31 iulie.