Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei

Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei

Sursa foto: Foto: The Sun
29 Aug 2010   •   19:10

Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei a fost câştigat de pilotul britanic Lewis Hamilton, al echipei McLaren-Mercedes. Al doilea clasat în a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, a fost Mark Webber (Australia/Red Bull), podiunul fiind completat de Robert Kubica (Polonia/Renault).

Felipe Massa (Brazilia/Ferrari) a ocupat locul patru, pe cinci s-a clasat Adrian Sutil (Germania/Force India), iar poziţia a şasea i-a revenit lui Nico Rosberg (Germania/Mercedes GP).

Michael Schumacher (Germania/Mercedes GP) a încheiat cursa din Belgia pe locul şapte, multiplul campion mondial fiind urmat în ordine de Kamui Kobayashi (Japonia/Sauber), Vitali Petrov (Rusia/Renault) şi Jaime Alguersuari (Spania/Toro Rosso).