Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Lewis Hamilton a câştigat MP al Italiei

Lewis Hamilton a câştigat MP al Italiei

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
09 Sep 2012   •   18:47

Pilotul britanic al echipei McLaren-Mercedes Lewis Hamilton a câştigat, duminică, Marele Premiu al Italiei, a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, desfăşurată pe circuitul de la Monza.

El a fost urmat de mexicanul Sergio Perez (Sauber) şi de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari). Pe locul patru s-a situat brazilianul Felipe Massa (Ferrari), iar pe cinci a fost finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault).

Pe locurile 6-10 s-au clasat în ordine: germanii Michael Shumacher şi Nico Rosberg (ambii Mercedes), britanicul Paul Di Resta (Foce India), japonezul Kamui Kobayashi (Sauber) şi brazilianul Bruno Senna (Williams).

Germanul Sebastian Vettel şi australianul Mark Webber (ambii Red Bull), precum şi britancul Jenson Button (McLaren-Mercedes) au abandonat.

Etapa următoare, Marele Premiu al statului Singapore, va avea loc în 23 septembrie.

În urma acestor rezultate, clasamentul piloţilor este următorul (primele zece poziţii):