Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Lewis Hamilton câştigă MP al Turciei. Vettel şi Webber se lovesc între ei, primul abandonează

Sursa foto: lewis hamilton
30 Mai 2010   •   17:20

Britanicul Lewis Hamilton a câştigat duminică Marele Premiu al Turciei, la Istanbul, şi a urcat pe locul trei în ierarhia piloţilor. Ziua a fost una perfectă pentru echipa McLaren, întrucât şi celălalt pilot, Jenson Button, s-a descurcat excelent, încheind cursa al doilea. Deţinătorul pole-positionului, Mark Webber, nu a terminat decât pe trei după o ciocnire incredibilă cu cealaltă maşină Red Bull. Colegul de echipă, Vettel, a şi abandonat în urma acestui accident.
Pilotul lui McLaren, campion în Formula 1 în 2008, a obţinut prima sa victorie din sezonul 2010 după o cursă în care totul a mers aşa cum îşi dorea. A pornit de pe poziţia a doua, dar Webber nu a rezistat foarte mult, iar ciocnirea cu colegul Vettel l-a scos definitiv din lupta pentru primele două locuri. Australianul a încheiat cursa la nu mai puţin de 24 de secunde de câştigător.
Germanul Michael Schumacher a încheiat cursa pe locul al patrulea, înaintea colegului de la Mercedes, Rosberg.
Următorul Mare Premiu din calendarul Formulei 1 este cel al Canadei, programat pe data de 13 iunie.