Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Nico Rosberg a câştigat MP al Principatului Monaco şi a urcat pe primul loc în clasamentul general al piloţilor din Formula 1

de M.T.    |    25 Mai 2014   •   17:30

Germanul Nico Rosberg (Mercedes) este noul lider al clasamentului general din Campionatul Mondial de Formula 1, după ce a reuşit să câştige Marele Premiu al Principatului Monaco, etapa a şasea a sezonului.

Cu 122 de puncte, Rosberg l-a depăşit pe coechipierul său, britanicul Lewis Hamilton, sosit al doilea la Monte Carlo.

Podiumul cursei de duminică a fost completat de australianul Daniel Ricciardo (Red Bull), în timp ce spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a sosit al patrulea şi ocupă locul 3 în clasamentul general.

Aflat la cursa cu numărul 100 pentru Red Bull, deţinătorul titlului, germanul Sebastian Vettel, a abandonat în turul 8, din cauza unor probleme tehnice.

Marele Premiul al Principatului Monaco a fost extrem de tensionat, safety car-ul intrând de două ori pe pistă în timpul cursei.

Germanul Nico Hulkenberg (Force India), britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes), brazilianul Felipe Massa (Williams), francezii Romain Grosjean (Lotus-Renault) şi Jules Bianchi (Marussia) şi danezul Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes), au completat, în această ordine, primele 10 locuri.

Următoarea etapă, Marele Premiu al Canadei, va avea loc între 6 şi 8 iunie, la Montreal.