Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto O nouă dublă pentru echipa F1 Mercedes în Marele Premiu al Chinei

O nouă dublă pentru echipa F1 Mercedes în Marele Premiu al Chinei

Sursa foto: Foto: Agerpres/Xinhua
20 Apr 2014   •   12:03
Britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes a câştigat, duminică, a treia cursă la rând, Marele Premiu al Chinei, a patra etapă a Campioantului Mondial de Formula 1, şi tot pentru a treia oară consecutiv el a fost urmat de colegul său, germanul Nico Rosberg.
Pe locul trei s-a clasat spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), înaintea piloţilor Red Bull, australianul Daniel Ricciardo şi germanul Sebastian Vettel, clasaţi în ordine pe locurile 4 şi 5.
Un alt german, Nico Hulkenberg (Force India), a fost al şaselea, iar finlandezul Valtteri Bottas (Williams) al şaptelea, înaintea compatriotului său Kimi Raikkonen (Ferrari), care a trecut linia de sosire al optulea.
Mexicanul Sergio Perez (Force India) şi rusul Danil Kviat (Toro Rosso) au ocupat în acestă ordine locurile 9 şi 10.
Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc, la 11 mai, la Barcelona.