Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Italiei de Formula 1

Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Italiei de Formula 1

Sursa foto: Foto: Agerpres/EPA
04 Sep 2016   •   18:39

Germanul Nico Rosberg (Mercedes), foarte bine plecat din prima linie, a câştigat Marele Premiu al Italiei de Formula 1, duminică la Monza, în faţa coechipierului său englez Lewis Hamilton, care, pornit din pole position, a ratat complet starul, relatează AFP.

Rosberg a parcurs cei 306,720 km în 1 h 17:28.089, fiind urmat la ceva mai mult de 15 secunde de Hamilton.

Triplul campion mondial englez era al şaselea la primul viraj, apoi a urcat pe locul 2 graţie calităţilor monopostului său şi strategiei îndrăzneţe încercate în zadar de Ferrari, cu două opriri pentru a schimba pneurile în loc de una singură pentru Săgeţile de Argint.

Rosberg, fără nicio greşeală în 53 de tururi, s-a apropiat la două puncte de Hamilton, germanul ajungând la 21 de victorii în F1, dintre care şapte în acest an.

Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de germanul Sebastian Vettel, care a salvat onoarea scuderiei Ferrari.