Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Sebastian Vettel a câştigat MP al Spaniei, etapa a 5-a din CM de Formula 1

Sebastian Vettel a câştigat MP al Spaniei, etapa a 5-a din CM de Formula 1

22 Mai 2011   •   17:20

Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Spaniei de la Barcelona, a cincea etapă a sezonului din Campionatul Mondial de Formula 1. Pilotul german de la Red Bull a obţinut astfel cea de-a patra victorie din acest an şi a fost urmat de britanicul Lewis Hamilton (McLaren), podimul fiind completat de Jenson Button (McLaren).

Debutul cursei din Catalonia a fost deosebit de spectaculos, cu Fernando Alonso, plecat din poziţia a patra, având un start fantastic care i-a permis să devină lider. Mark Webber, ocupantul primului loc pe grilă, a coborât până pe 4, fiind depăşit atât de Lewis Hamilton, cât şi de Jenson Button.

Cu strategii excelente, Vettel şi Hamilton au reuşit să urce pe primele două poziţii în urma intrărilor la boxe, în timp ce Alonso a terminat abia pe locul 5. Mark Webber a venit doar al patrulea, deşi declara înaintea cursei că ţinteşte victoria. Cei doi piloţi Mercedes, Michael Schumacher şi Nico Rosberg, au ocupat poziţiile 6, respectiv 7.

Nick Heidfeld reprezintă surpriza plăcută a Marelui Premiu al Spaniei. Plecat de pe ultimul loc al grilei, din cauza unor probleme în timpul antrenamentelor, care nu i-au permis să ia startul în calificări, germanul de la Renault s-a clasat pe locul 8, fiind urmat de cei doi oameni de la Sauber, mexicanul Sergio Perez şi japonezul Kamui Kobayashi.