Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Bianca Răzor, medaliată cu aur la 400 de metri, la "Europenele" de juniori

Bianca Răzor, medaliată cu aur la 400 de metri, la "Europenele" de juniori

Sursa foto: Foto: GSp.ro
23 Iul 2011   •   01:37

Atleta Bianca Răzor a câştigat medalia de aur la 400 de metri, la Europenele de Juniori de la Tallinn, Estonia. Ea a alergat distanţa în 51.96 secunde, realizând cel mai bun timp al carierei.

Argintul i-a revenit sportivei Yulia Yurenya, din Belarus, cu 53.03, iar bronzul olandezei Madiea Ghafoor, cu 53.72 secunde.

Răzor a fost aproape de a doborî şi recordul competiţiei, de 51.27 secunde, stabilit de est-germana Christina Brehmer în 1975.

Adelina Pastor a fost şi ea în calcule pentru podium, cucerind chiar medalia de bronz, dar a fost ulterior descalificată. La reluarea cu încetinitorul a înregistrării video s-a putut observa în cei 400 de metri ai cursei un pas în culoarul alăturat la intrarea în ultima turnantă.