Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Calificare dramatică în sferturile Cupei LEN la polo pentru CSM FrigoConti Oradea

Sursa foto: FrigoConti Oradea
17 Dec 2009   •   13:01

Echipa română de polo pe apă CSM FrigoConti Oradea a obţinut, miercuri seară, o calificare plină de dramatism în sferturile de finală ale Cupei Len. Românii au pierdut cu scorul de 7-8 partida cu echipa italiană CN Posillipo, la Napoli, dar s-au calificat deoarece câştigaseră meciul tur cu scorul de 12-10.
CSM FrigoConti, echipă care evoluează în a doua competiţie europeană după ce a fost eliminată din Euroligă, a făcut un meci bun în Italia după ce impresionase în partida tur. Românii au evoluat bine la Napoli, dar la finalul timpului regulamentar erau în dezavantaj cu două goluri. Au urmat prelungirile şi, potrivit evz, Tiberiu Negrean şi compania s-au mobilizat şi au redus deficitul la un gol, fapt ce a însemnat calificarea pentru orădeni. Golurile formaţiei din Vestul României au fost reuşite de Cosmin Baidoc, Kalman Kadar, Tiberiu Negrean - câte două goluri - şi Atilla Kincses (1 gol).