Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Camelia Potec, locul 5 în finala probei de 800 de metri liber, la CM de natație de la Roma

01 Aug 2009   •   21:45

Înotătoarea Camelia Potec a ratat podiumul în proba feminină de 800 de metri liber, după ce s-a clasat pe locul cinci la capătul cursei din cadrul Campionatului Mondial de natație de la Roma.

Potec, care se calificase în finală cu timpul de 8 minute, 22 de secunde și 3 sutimi, a încheiat finala cu un timp mai slab, de 8 minute, 22 de secunde și 44 de sutimi, deși a dominat începutul cursei, întorcând prima la 100, 150, 200, 250 și 300 de metri.

Finala a fost câștigată de Lotte Frils din Danemarca cu timpul de 8.15.92, ea fiind urmată de Joanne Jackson din Marea Britanie și favorita locală Alessia Filippi.

Camelia Potec și-a atins obiectivul de a obține o medalie la CM de natație, după ce a cucerit bronzul în proba de 1.500 de metri.