Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Careu de medalii de aur pentru Germania în concursul olimpic de sanie

Careu de medalii de aur pentru Germania în concursul olimpic de sanie

de M.T.    |    13 Feb 2014   •   20:30

Germania şi-a dovedit supremaţia în concursul de sanie din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci, după ce s-a impus şi în proba de ştafetă.

Astfel, sportivii germani au cucerit medaliile de aur în toate cele patru probe de sanie de la actuala ediţie a JO.

Echipa germană, compusă din Natalie Geisenberg, Felix Loch, Tobias Wendl şi Tobias Arlt, a fost înregistrată în 2:45.649 şi s-a impus cu peste o secundă avans faţă de următoarea clasată.

Medalia de argint a revenit Rusiei, cronometrată în 2:46.679, iar bronzul a fost câştigat de Letonia (2:47.295).

În zilele anterioare, Natalie Geisenberger s-a impus în proba feminină, Felix Loch în cea masculină, iar Tobias Wendl şi Tobias Arlt la dublu.

Prin victoria de la ştafetă, Germania şi-a consolidat şi poziţia de lider în clasamentul pe medalii, prin cele 7 de aur, 2 de argint şi una de bronz.

Pe locurile următoare în această ierarhie se află Canada (4 aur, 4 argint, 2 bronz) şi Norvegia (4 aur, 3 argint, 6 bronz).

În această probă ar fi trebuit să ia startul şi România, însă juriul a decis ca echipajul de dublu sanie, format din Radu Şovăială şi Alexandru Teodorescu, să nu participe din motive de securitate.

Din ştafeta română ar mai fi făcut parte Raluca Strămăturaru şi Valentin Creţu.