Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Carina Vogt, prima campioană olimpică în proba feminină de sărituri cu schiurile

Sursa foto: Foto: sochi2014.com
de M.C.    |    11 Feb 2014   •   22:15
Germania a dat prima campioană olimpică în proba feminină de sărituri cu schiurile şi se menţine pe locul şase în clasamentul pe medalii, cu patru titluri olimpice şi o medalie de argint.

Carina Vogt s-a impus în prima competiţie de acest gen din istoria Jocurilor Olimpice, sportiva de 22 de ani acumulând 247,4 puncte, clasându-se prima în ambele manşe.

Podiumul a fost completat de Daniela Iraschko-Stolz, din Austria, cu 246,2 puncte, respectiv Coline Mattel, din Franţa, cu 245,23 puncte.

Marea surpriză a competiţiei a fost clasarea pe locul patru a Sarei Takanashi, sportiva niponă fiind considerată marea favorită a competiţiei, după ce a dominat copios concursurile contând pentru Cupa Mondială.

Introducerea probei feminine de sărituri cu schiurile în programul Jocurilor Olimpice a fost un subiect fierbinte timp de mai mulţi ani, sportivele făcând demersuri în acest sens încă din 1998.