Antena 3 CNN Sport Alte sporturi CE de gimnastică: Dublă pentru România la bârnă, prin Cătălina Ponor şi Larisa Iordache

de M.T.    |    13 Mai 2012   •   16:41

Cătălina Ponor a adus cea de-a treia medalie de aur a României la Campionatele Europene de gimnastică de la Bruxelles, cucerind titlul continental la bârnă.

Medalia de argint în aceeaşi probă a fost obţinută de o altă româncă, Larisa Iordache, în timp ce podiumul a fost completat de britanica Hannah Whelan.

Finala de la bârnă a fost una în care emoţiile concurentelor s-au simţit, cu excepţia celor trei medaliate, toate celelalte concurente având ratări mari, care le-au scos din lupte pentru medalii.

Larisa Iordache a deschis finala cu un exerciţiu dificil, executat cu siguranţă, care i-a adus o notă de 15,133, cu care a rămas pe primul loc până la evoluţia Cătălinei Ponor, ultima intrată în concurs.

Tripla campioană olimpică de la Atena a primit 15,200 şi a cucerit astfel cel de-al patrulea titlu european din palmares.

Britanica Hannah Whelan s-a clasat pe locul 3, cu o notă de 14,333.

Pentru România, acesta a fost a treia medalie de aur la Bruxelles, după cea din concursul pe echipe şi cea a Sandrei Izbaşa la sărituri.

Clasament final bârnă: 1.Cătălina Ponor (România) 15,200; 2.Larisa Iordache (România) 15,133; 3.Hannah Whelan (Marea Britanie) 14,333; 4.Anastasia Grishina (Rusia) 14,066; 5.Youna Dufournet (Franţa) 13,366; 6.Viktoria Komova (Rusia) 13,100; 7.Vasiliki Millousi (Grecia) 12,900; 8.Valeriia Maksiuta (Israel) 12,066