Antena 3 CNN Sport Alte sporturi CE de gimnastică: Flavius Koczi şi Sandra Izbaşa, primele medalii de aur pentru România

09 Apr 2011   •   15:15

Două finale, două medalii de aur. Acesta este bilanţul României sâmbătă, prima zi a finalelor pe aparate din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Berlin. Flavius Koczi a ocupat prima poziţie la sol, iar Sandra Izbaşa a câştigat proba de sărituri.

Flavius Koczi a confirmat că medalia de argint din concursul de individual compus obţinută vineri nu a fost o doar o întâmplare. Gimnastul român a adus României primul aur la competiţia din capitala Germaniei, impunându-se în finala la sol.

Koczi a avut un exerciţiu foarte bun şi foarte sigur, ceea ce i-a adus 15.500 de puncte. Podiumul la sol a fost compeletat de israelianul Alexander Shatilov, care a fost notat cu 15.400, şi de rusul Anton Golotsutskov (15.325). În aceeaşi probă, campionul european la individual compus, germanul Philipp Boy, a ocupat ultimul loc.

8.Philipp Boy (Germania) 14.275

Cea de-a doua medalie de aur pentru România a fost obţinută de Sandra Izbaşa, care a câştigat proba de sărituri. Este pentru prima oară în ultimii şapte ani când ţara noastră ocupă prima poziţie în această finală.

Sandra Izbaşa a fost a şasea concurentă în ordinea evoluţiei şi a fost notată cu 14.700 la prima săritură şi cu 14.650 la cea de-a doua. Cu o medie de 14.675, reprezentanta României le-a devansat pe rusoaica Oksana Chusovitina (14.537) şi pe elveţianca Ariella Kaeslin (14.287). Cealaltă româncă prezentă în finala la sărituri, Amelia Racea, s-a clasat pe locul 7, cu o medie de 13.725 (14.000 şi 13.450).