Antena 3 CNN Sport Alte sporturi CE de gimnastică: Sandra Izbaşa şi Diana Chelaru, aur şi argint la sol

CE de gimnastică: Sandra Izbaşa şi Diana Chelaru, aur şi argint la sol

10 Apr 2011   •   17:18

România a dominat finala feminină de sol din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Berlin. Sandra Izbaşa a obţinut medalia de aur, în timp ce Diana Chelaru s-a clasat pe poziţia a doua, podiumul fiind completat de Yulia Belokobylskaya din Rusia.

Sandra Izbaşa a intrat în concurs a cincea şi, la capătul unei exerciţiu excelent, a fost notată cu 14.500. Sportiva legitimată la Steaua nu a mai putut fi depăşită de nici una dintre concurentele următoare şi a adus astfel cea de-a treia medalie de aur a României la competiţia găzduită de capitala Germaniei.

Ziua foarte bună a reprezentantelor noastre a fost completată de Diana Chelaru, care a obţinut 14.475 şi a câştigat medalia de argint. Podiumul a fost completat de rusoaica Yulia Belokobylskaya, care a aprimit pentru exerciţiul său 14.450.

În total, la această ediţie a Campionatelor Europene de gimnastică, România a obţinut trei medalii de aur (săritur feminin, sol feminin, sol masculin), două de argint (sol feminin, individual compus masculin) şi una de bronz (individual compus feminin).

Flavius Koczi, locul 4 la sărituri

În finala masculină de sărituri, Flavius Koczi s-a clasat pe locul 4. Vicecampionul european la individual compus a început foarte bine concursul, cu o săritură exactă, care i-a adus un punctaj de 16.375. Din păcate, gimnastul nostru a ratat aterizarea la a doua încercare şi a obţinut doar 15.325 şi, cu o medie de 15.850, s-a aflat la egalitate cu olandezul Jeffrey Wammes, imediat sub podium.

Titlul european masculin la sărituri a fost câştigat de francezul Thomas Bouhail (16.362), care a fost urmat de compatriotul său Samir Ait Said (16,262) şi de rusul Anton Golotsutskov (16,125).