Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Chinezoaica Li Jianrou, campioană olimpică în proba de 500 metri la short-track

Chinezoaica Li Jianrou, campioană olimpică în proba de 500 metri la short-track

de M.T.    |    13 Feb 2014   •   17:56

Patinatoarea chineză Li Jianrou a câştigat, joi, medalia de aur în proba feminină de 500 de metri din cadrul concursului de short-track de la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci.

Este pentru a patra oară la rând când ţara asiatică obţine titlul olimpic în această proabă, campioana precedentelor trei ediţii, Wang Meng, ratând Olimpiada din cauza unei accidentări suferite luna trecută.

Li Jianrou a trecut prima linia de sosire, în 45,263 secunde, fiind singura dintra finaliste care nu a căzut.

Medalia de argint a fost câştigată de Arianna Fontana, sportiva din Italia fiind cronometrată în 51,250 secunde.

Podiumul a fost completat de sud-coreeanca Park Seung-hi (54,207), care a ratat astfel şansa de a aduce ţării sale singurul titlu olimpic care îi lipseşte la short-track.