Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Chinezoaica Zhang Hong a câştigat titlul olimpic în proba de 1.000 de metri la patinaj viteză

de M.T.    |    13 Feb 2014   •   18:39

Chinezoaica Zhang Hong a devenit campioană olimpică în proba de 1.000 de metri la patinaj vitează, după ce a câştigat finala desfăşurată joi la Adler Arena din Soci.

Sportiva de 25 de ani a fost cea mai rapidă dintre finaliste, trecând linia de sosire în 1:14.02 şi obţinând astfel cel mai important succes din carieră.

Hong a devansat-o pe olandeza Ireen Wust (1:14.69), campioana olimpică de la 3.000 de metri fiind nevoită să se mulţumească doar cu medalia de argint de această dată.

Podiumul a fost completat de o altă reprezentantă a Olandei, Margot Boer, cronometrată în 1:14.90.