Antena 3 CNN Sport Alte sporturi CM de rugby: Franţa merge mai departe, în ciuda înfrângerii-şoc cu Tonga

CM de rugby: Franţa merge mai departe, în ciuda înfrângerii-şoc cu Tonga

01 Oct 2011   •   22:57

Franţa s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de rugby, chiar dacă a suferit o înfrângere şocantă în faţa Tonga, scor 14-19, în ultimul meci din grupa A.

Tonga a fost formaţia mai bună şi a ratat o sumedenie de ocazii care i-ar fi putut mări avantajul în faţa francezilor.

Eseul din finalul partidei reuşit de Vincent Cler a făcut ca scorul să pară mai apropiat decât a arătat-o jocul, iar Franţa a obţinut punctul defensiv ce i-a confirmat prezenţa în sferturi.

Antrenorul Marc Lievremont va avea însă multe probleme de rezolvat înaintea partidei cu Anglia.

Englezii şi-au asigurat primul loc în grupa B, din care face parte şi România, după ce au întors rezultatul în partida cu Scoţia şi s-au impus cu 16-12. Rezultatul i-a eliminat practic pe scoţieni din competiţie, în condiţiile în care Argentina are nevoie de un singur punct în partida cu Georgia.

Şi Australia va juca în sferturi, după ce a învins Rusia cu 68-22 în grupa C, unde Irlanda şi Italia îşi vor disputa celălalt bilet spre faza următoare a competiţiei.