Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Coreea de Sud, campioană olimpică în proba feminină de ştafetă 3.000 de metri din cadrul concursului de short-track

Sursa foto: Foto: Intact Images/EPA
de M.T.    |    18 Feb 2014   •   14:09

Coreea de Sud a cucerit medalia de aur în proba feminină de ştafetă 3.000 de metri din cadrul concursului de short-track de la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci.

În alcătuirea Cho Ha Ri, Kim Alang, Park Seunghi, Shim Sukhee, asiaticele au încheiat cursa în 4:09.498 şi au câştigat la peste o secundă faţă de următoarea clasată, ştafeta Canadei.

Coreea de Sud este specialista acestei probe, cucerind patru titluri olimpice înainte de a fi învinsă de China în 2010, la Vancouver.

De această dată, reprezentantele Chinei au fost descalificate în finală nu şi-au putut apăra titlul.

Canada a obţinut medaliile de argint, cu un timp de 4:10.641, în timp ce Italia a completat podiumul (4:14.014).