Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Darya Domracheva aduce primul titlu olimpic pentru Belarus la Soci, în proba de urmărire. Eva Tofalvi, locul 26

de M.T.    |    11 Feb 2014   •   18:05

Biatlonista Darya Domracheva a adus prima medalie pentru Belarus la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, după ce a obţinut aurul în proba feminină de urmărire.

Reprezentanta României în această probă, Eva Tofalvi, s-a clasat pe locul 26, la aproape 3 minute în urma câştigătoarei.

Domracheva, campioană mondială la urmărire în 2012 şi medaliată cu bronz la Vancouver, în urmă cu patru ani, la individual, a trecut prima linia de sosire, în 29:30.7.

Sportiva de 27 de ani a fost urmată de norvegianca Tora Berger (30:08.3) şi de slovena Teja Gregorin (30:12.7).

Campioana olimpică în proba de sprint, slovaca Anastasiya Kuzmina, a ratat două focuri şi a încheiat doar pe locul 6, cu aproape un minut întârziere faţă de Domracheva.

Eva Tofalvi, care înregistrase al 22-lea timp la sprint, a terminat cursa în 32:15.3, după ce a ratat trei focuri la poziţiile culcat, unul la prima trecere prin poligon şi două la cea de-a doua.