Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Echipa feminină a Suediei şi-a apărat titlul olimpic la curling

Echipa feminină a Suediei şi-a apărat titlul olimpic la curling

27 Feb 2010   •   14:48

Căpitanul Canadei Cheryl Bernard nu a reuşit să se ridice la nivelul poreclei "ultima lovitură" şi a ratat două mari şanse să aducă victoria echipei sale, Suedia reuşind să îşi păstreze titlul olimpic la curling feminin.

Suedeza Anette Norberg a avut parte de câteva lovituri nefericite în debutul partidei, dar echipa ei s-a luptat şi a revenit pentru a câştiga cu 7-6 în prelungiri, după ce Bernard a ratat şanse în ultimele două reprize să îi facă pe fanii locali fericiţi.

Suedia şi-a păstrat astfel titlul şi a devenit prima echipă care a câştigat două medalii de aur la proba feminină de curling de la Jocurile Olimpice.

Medalia de bronz i-a revenit Chinei, care a învins în finala mică Elveţia cu scorul de 12-6.