Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Echipa feminină de spadă a României a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de scrimă

de M.T.    |    21 Iun 2013   •   17:59

Echipa feminină de spadă a României a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de scrimă care se desfăşoară la Zagreb, Croaţia.

În formula Ana Maria Brânză, Simona Pop Deac, Maria Udrea şi Amalia Tătăran, România a fost învinsă în finala disputată împotriva Estoniei, scor 20-27.

Este a treia medalie obţinută de delegaţia României la această competiţie, după cele două titluri europene cucerite de Ana Maria Brânză, la spadă individual, şi Tiberiu Dolniceanu, la sabie individual.

Până la finala cu Estonia, echipa României reuşise să elimine Suedia (44-43) şi Ungaria (37-32).

Tot vineri, echipa masculină de sabie, formată din Ciprian Gălăţanu, Tiberiu Dolniceanu, Mădălin Bucur şi Alin Badea, nu a reuşit să urce pe podium, fiind învinsă în finala mică de Ucraina (36-45), după ce în semifinale pierduse în faţa Italiei (33-45).