Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Echipajul de bob dublu feminin al României, locul 17 la JO de iarnă de la Soci

Echipajul de bob dublu feminin al României, locul 17 la JO de iarnă de la Soci

Sursa foto: Foto: Intact Images / EPA - Pilot Elana Meyers si Lauryn Wiliams SUA
19 Feb 2014   •   22:01

Echipajul de bob dublu feminin al României, format din Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu, a ocupat locul 17, în cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci, egalând cea mai bună performanţă a sportivilor români, reuşită luni de echipajul masculin de bob două persoane, informează Mediafax.

În primele manşe de marţi, Constantin şi Grecu au ocupat tot locul 17, iar miercuri s-au menţionat pe aceeaşi poziţie, cu timpul total de 3:56.59.

Luni, echipajul masculin de bob două persoane format din Nicolae Istrate şi Florin Crăciun s-a clasat pe locul 17 în concursul olimpic cu timpul total de trei minute, 48 de secunde şi 98 de sutimi.

Proba feminină de bob dublu a fost câştigată de echipajul Canada 1, format din Kaillie Humphries şi Heather Moyse, cu timpul total de 3:50.61.

Medalia de argint a revenit echipajului SUA 1, Elana Meyers şi Lauryn Williams, la zece sutimi, iar bronzul a fost câştigat de SUA2, format din Jamie Greubel şi Aja Evans, la o secundă.