Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Elveţianul Iouri Podladtchikov a cucerit titlul olimpic în proba de halfpipe a concursului de snowboard

de M.T.    |    12 Feb 2014   •   00:02

Elveţianul de origine rusă Iouri Podladtchikov a cucerit medalia de aur în proba de halfpipe a concursului de snowboard din cadrul Jocurilor Olimpice de la Soci.

Sportivul de 25 de ani, campion mondial în 2013, s-a impus cu 97.75 puncte şi l-a detronat astfel pe americanul Shaun White, campion la precedentele două ediţii ale JO, la Torino şi Vancouver.

White, care viza un al treilea titlu consecutiv la aceeaşi probă individuală, lucru reuşit de doar şase sportivi la JO de iarnă, nu a reuşit nici măcar să se claseze pe podium, încheind concursul pe poziţia a patra, cu 90.25 puncte.

Medalia de argint a fost câştigată de japonezul de doar 15 ani Ayumu Hirano (93.50), în timp ce bronzul a intrat în posesia unui alt nipon, Taku Hiraoka (92.25).