Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Eros Capecchi a câştigat la sprint etapa a 18-a din Turul Italiei

Eros Capecchi a câştigat la sprint etapa a 18-a din Turul Italiei

26 Mai 2011   •   21:08

Italianul Eros Capecchi i-a învins la sprint pe conaţionalul său Marco Pinotti şi pe belgianul Kevin Seeldrayers şi a câştigat etapa a 18-a din Turul Italiei, desfăşurată între Morbegno şi San Pellegrino Terme, pe o distanţă de 151 de kilometri.

Cei trei rutieri din frunte au făcut parte dintr-o evadare formată la Bergamo, cu 55 de kilometri înainte de finalul etapei, înainte de a se desprinde şi a da lupta pentru victorie.

Liderul clasamentului general, spaniolul Alberto Contador, a sosit alături de pluton, la 6 minute şi 4 secunde de învingător, dar şi-a păstrat fără emoţii tricoul roz, cu trei etape înainte de sfârşitul Turului Italiei, care va avea loc duminică, printr-un contratimp la Milano.

Următoarea etapă din Giro va avea loc vineri, între Bergamo şi Macugnaga, pe o distanţă de 209 kilometri, pe traseu fiind programate două căţărări, una de categoria întâi şi una de categoria a treia, cu finalul în ascensiune.