Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Finlanda este noua campioană mondială la hochei pe gheaţă

Finlanda este noua campioană mondială la hochei pe gheaţă

Sursa foto: Foto: Intact Images/EPA
16 Mai 2011   •   15:14

Finlanda a cucerit al doilea său titlu mondial la hochei pe gheaţă, la 16 ani distanţă de precedenta performanţă de acest fel, după ce a învins în finala Campionatului Mondial din Slovacia echipa Suediei cu scorul de 6-1.

Primele două reprize ale meciului disputat la Bratislava au fost echilibrate, fiecare echipă reuşind să înscrie câte o dată. Suedia a deschis scorul prin Paajarvi, pentru ca finlandezii să restabilească egalitatea în urma reuşitei lui Immonen. În cea de-a treia repriză a finalei, Finlanda s-a dezlânţuit şi a mai marcat de cinci ori, prin Nokelainen, Kapanen, Pesonen, Pyorala şi Pihlstrom.

În finala mică a turneului, Cehia, campioana mondială din 2010, a învins cu 7-3 pe Rusia şi a cucerit medaliile de bronz.