Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Flavius Koczi, vicecampion european la individual compus

Flavius Koczi, vicecampion european la individual compus

08 Apr 2011   •   18:02

Flavius Koczi a obţinut medalia de argint în finala concursului de individual compus din cadrul Campionatelor Europene de la Berlin, Germania. Gimnastul român a ratat primul loc pentru numai 50 de miimi, distanţa care i-a separat pe câştigător, reprezentatntul gazdelor Philipp Boy, şi sportivul nostru.

Reprezentantul României a început concursul la sărituri, unde a obţinut 16.100 puncte, continuând cu paralelele (14.225 ), bara fixă (14.225), solul (15.250), calul cu mânere (14.575) şi inelele (14,450), totalul lui Koczi fiind de 88,825 puncte.

Este primul podium european din cariera lui Flavius Koczi, care s-a clasat de fiecare dată la precedentele două ediţii, Amsterdam 2007 şi Milano 2009, pe locul 5.

Poziţia a treia a fost împărţită între britanicul Daniel Purvis şi ucrainianul Mykola Kuksenkov, care au încheiat concursul cu acelaşi număr de puncte.