Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Georgia a învins România cu 18-11 în Cupa Europeană a Naţiunilor

Georgia a învins România cu 18-11 în Cupa Europeană a Naţiunilor

12 Mar 2011   •   17:20

Naţionala de rugby a României a suferit cea de-a doua înfrângere din Cupa Europeană a Naţiunilor, 11-18 cu Georgia, la Tbilisi. În clasamentul competiţiei, „stejarii” se află pe locul 4, cu 6 puncte şi cu un meci restanţă, împotriva Ucrainei.

Soarta partidei s-a decis practic în primele 10 minute, perioadă în care georgienii au reuşit două eseuri şi au transformat o lovitură de pedeapsă. România a echilibrat treptat meciul, două lovituri de pedeapsă ale lui Florin Vlaicu stabilind scorul la pauză, 15-6 în favoarea gazdelor.

Repriza a doua a fost dominată clar de echipa României, însă Florin Vlaicu a irosit trei lovituri de pedeapsă. În schimb, gerogienii au transformat-o pe singura de care au beneficiat şi au dus scorul la 18-6. În cele din urmă, „stejarii” au reuşit un eseu prin Calafeteanu, cu zece minute înainte de final, care nu a făcut altceva decât să reducă proporţiile scorului.

În etapa următoare, a cincea, România va întâlni pe teren propriu echipa Spaniei.