Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Gheorghiţă Ştefan a cucerit medalia de bronz la CE de lupte de la Belgrad

Gheorghiţă Ştefan a cucerit medalia de bronz la CE de lupte de la Belgrad

10 Mar 2012   •   12:49

Gheorghiţă Ştefan a cucerit vineri seara medalia de bronz în limitele categoriei 84 kg, la stilul liber, la Campionatele Europene de lupte de la Belgrad, după ce l-a învins în meciul pentru locurile 3-5 pe turcul Serdar Boke. Sportivul român a trecut în primul tur de slovacul René Matejov, în optimi l-a învins pe grecul Timofei Xenidis, dar a pierdut în sferturi pe georgianul Dato Marsaghişvili. În recalificări, Ştefan a câştigat ambele meciuri, cu macedoneanul Dejan Bogdanov şi cu turcul Boke, pentru medalia de bronz, informează Agerpres.

Titlul de campion la categoria 84 a fost cucerit de Dato Marsaghişvili, care l-a învins în finală pe bulgarul Mihail Ganev. O altă medalie de bronz a revenit rusului Anzor Urişev.

Gheorghiţă Ştefan aduce a treia medalie pentru România la Europene, după argintul Esterei Dobre (cat. 48 kg) şi bronzul cucerit de Ana Maria Pavăl (cat. 55 kg).