Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Italianul Christian Grazian a câştigat prima etapă din Turul României

Italianul Christian Grazian a câştigat prima etapă din Turul României

05 Iun 2011   •   11:31

Christian Grazian (Cycling Team Friulli) a câştigat, sâmbătă, prima etapă a celei de-a 48-a ediţii a Turului României, disputată pe o distanţă de 184 de kilometri, între Constanţa şi Brăila. Rutierul italian a fost cronometrat în 4:20:54 şi a fost urmat de coechipierii săi Andrea Margi şi Marco Fuzas.

To sâmbătă, înaintea primei etape, a avut loc şi un prolog. Este vorba despre un contratimp individual de 8 kilometri, la Constanţa, acesta fiind câştigat de bulgarul Iovcho Jivkov (Cycling Team Friulli).

La finalul primei zile a competiţiei, tricoul galben, cel al liderului clasamentului general, este deţinut de germanul Henrich Berger (Mazicon Bucureşti). Andrei Nechita a preluat tricoul albastru, pentru românul cel mai bine clasat.

Etapa a doua din Mica Buclă va avea loc duminică, între Brăila şi Vaslui, pe o distanţă de 187 de kilometri.