Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Italianul Ricardo Bolzan a câştigat prima etapă a Turului României

Italianul Ricardo Bolzan a câştigat prima etapă a Turului României

de M.T.    |    01 Iul 2013   •   20:38

Italian Ricardo Bolzan, care concurează pentru echipa Cycling Team Friuli, a câştigat, luni, prima etapă a ediţiei cu numărul 50 a Turului României, disputată pe distanţa a 161 de kilometri, între localităţile Marghita şi Baia Mare.

Rutierul italian a fost urmat de Eric Baumann (Team UR-Krostitzer-Univega) şi de coechipierul său Alex Buttazzoni.

Tricoul galben, purtat de liderul clasamentului general, a rămas în posesia ucraineanului Mihailo Kononenko, rutierul echipei Kolss Cycling Team.

La finalul primei etape, clasamentul pe echipe este condus de Brisaspor (Turcia), Tuşnad Cycling Team (România) şi Vini Fantini (Italia) ocupând poziţiile următoare.

După ce a câştigat unul din cele trei sprinturi intermediare ale primei etape, Hener Rodel (Team UR-Krostitzer-Univega) a preluat tricoul roşu, acordat celui mai bun sprinter, în timp ce Der Zsolt (Utensilrod ora24.eu) a îmbrăcat tricoul verde, al celui mai bun căţărător.

Câştigătorul etapei, Ricardo Bolzan, a primit şi tricoul alb, pentru cel mai combativ rutier, iar Oleg Bedros (Tuşnad Cycling Team) va purta tricoul albastru (cel mai bun român).

În fine, Bogdan Coman (CS Dinamo Mazicon) a îmbrăcat tricoul tricolor, purtat de cel mai bun român sub 23 de ani.

Etapa a doua a Turului României se va disputa marţi, pe traseul Reghin - Odorhei - Miercurea Ciuc, pe o distanţă de 140 kilometri.

Plutonul va pleca la ora 13.00 din Reghin, iar sosirea va avea loc în jurul orei 17.00, în centrul oraşului Miercurea Ciuc.

Etapa include primele patru căţărări de pe traseu, la Eremitu, Corund, Homorod, Crucea şi trei sprinturi, la Sovata, Odorhei şi Vlahita.