Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Jamaica, ţara celor mai rapizi oameni: Fraser a câştigat proba feminină de 100 metri plat

18 Aug 2009   •   02:29

Campioana olimpică Shelly-Ann Fraser din Jamaica a plecat exploziv din bloc-start şi s-a menţinut în fruntea cursei de 100 metri plat, câştigând medalia de aur cu timpul de 10,73 secunde.

Compatrioata Kerron Stewart a luat argintul, cu un record personal de 10,75 secunde, în timp ce Carmelita Jeter din SUA a sosit a treia, cu timpul de 10,90 secunde.

Ca şi la Olimpiada de anul trecut, Jamaica a câştigat ambele curse de 100 metri plat şi la Berlin, după ce Usain Bolt a zdrobit recordul mondial şi a cucerit medalia de aur la băieţi, duminică.