Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Lee Sang-hwa, a doua medalie de aur şi record olimpic în proba de 500 de metri la patinaj viteză

de M.T.    |    11 Feb 2014   •   18:46

Sud-coreeanca Lee Sang-hwa şi-a confirmat statutul de favorită şi a cucerit pentru a doua oară consecutiv titlul olimpic în proba de 500 de metri la patinaj viteză.

Asiatica de 24 de ani a câştigat finala de Soci cu un timp de 74.70, care reprezintă un nou record olimpic.

Succesul obţinut de Lee este o confirmare a sezonului său excelelent, sportiva din Coreea de Sud câştigând fiecare etapă de Cupă Mondială în care a luat startul în acest an.

Precedentul record olimpic îi aparţinea canadiencei Catriona Le May Doan, care, în 2002, la Salt Lake City, a parcurs distanţa în 74.75.

Medalia de argint a fost câştigată de reprezentanta gazdelor, Olga Fatkulina (75.06), în timp de bronzul i-a revenit olandezei Margot Boer (75.48).