Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Mădălina Molie, medalie de argint la CE de haltere de la Tel Aviv

Mădălina Molie, medalie de argint la CE de haltere de la Tel Aviv

de M.T.    |    09 Apr 2014   •   19:07

Mădălina Molie a câştigat, miercuri, medalia de argint la smuls, clasându-se pe locul 4 la total, în timp ce Irina Lepşa s-a clasat pe locul 7, la categoria 69 de kilograme din cadrul Campionatelor Europene de haltere care se desfăşoară în Israel, la Tel Aviv.

Românca a ridicat 105 kilograme la smuls, performanţă care i-a adus argintul la acest stil.

La aruncat, Molie a reuşit 120 kilograme, clasându-se pe locul 5, în timp ce la total a fost pe poziţia a patra, cu 225 kilograme.

O altă reprezentantă a ţării noastre, Irina Lepşa, a încheiat pe locul 7 la total (217 kilograme), după 98 de kilograme la smuls (locul 7) şi 119 kilograme la aruncat (7).

Medaliile de aur ale categoriei au revenit sportivei Dzina Sazanavets (Belarus, 115 kilograme la smuls, 130 la aruncat, 245 la total).

Până în prezent, delegaţia României a cucerit alte cinci medalii la Europenele de la tel Aviv, două de aur, obţinute de Florin Croitoru (cat. 56 kilograme) şi trei de argint, câştigate de Loredana Toma (cat. 58 de kilograme).