Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Maratonul de la Londra: O femeie a murit cu 100 de metri înainte de finiş

Maratonul de la Londra: O femeie a murit cu 100 de metri înainte de finiş

23 Apr 2012   •   10:44

O femeie în vârstă de 30 de ani a murit pe finalul Maratonului de la Londra. Alergătoarea s-a prăbuşit în apropiere de St James's Park, la câţiva metri de Palatul Buckingham şi de ultima linie dreaptă a cursei.

Femeia din Marea Britanie, al cărei nume nu a fost făcut public, a primit îngrijiri medicale la locul incidentului, dar a murit ulterior, au confirmat organizatorii. "Grija noastră se îndreaptă acum spre familia victimei, în acest moment dificil", au spus organizatorii.

Decesul este al zecelea de la debutul cursei din 1981. Cinci din victimele precedente care au participat la Maraton nu ştiau că aveau probleme la inimă.

Cursa masculină a fost câştigată de Wilson Kipsand din Kenya, cu timpul de două ore, patru minute şi 44 secunde, în timp ce compatrioata Mary Keitany a câştigat pentru a doua oară consecutiv titlul, în două ore, 18 minute şi 36 secunde.