Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Marian Drăgulescu, aur la sol la Mondialele de la Londra! Ana Porgras, bronz la paralele

Sursa foto: marian dragulescu
17 Oct 2009   •   16:33

Revenire minunată în gimanstică pentru Marian Drăgulescu. Cel mai bun gimnast român al ultimilor ani, revenit în activitatea competiţională recent, a câştigat sâmbătă finala de la sol la Campionatele Mondiale de gimnastică de la Londra. Rezultatul vine după ce, vineri, româncele obţinuseră doar locurile 7 şi 9 în finala din individual compus.
Marian Drăgulescu a intrat al treilea în finala de la sol şi a obţinut scorul de 15.700, în mod evident primul în acel moment. Cu această performanţă, i-a depăşit pe favoriţii Zao Kai (15.675, RP Chineză) şi Alexander Shatilov (15.575, Israel), care au obţinut medaliile de argint şi, respectiv, bronz. Drăgulescu a mai luat aurul la sol la Campionatele Mondiale de gimnastică din 2006.
De asemenea, Ana Porgras, care vineri ocupase locul al şaptelea în finala de la individual compus, a obţinut medalia de bronz la paralele, cu un punctaj de 14.675, la egalitate cu Rebecca Bross din Statele Unite.
Tot sâmbătă intră în concurs, în ultimul act, şi Flavius Koczi, la cal cu mânere şi George Stănescu la inele, iar duminică vor evolua Marian Drăgulescu şi Flavius Koczi la sărituri, iar Ana Porgras la bârnă şi sol, notează Mediafax.
"Marian a lucrat foarte bine exerciţiul, a avut o notă mare de plecare ca dificultate, iar aurul obţinut este cu atât mai preţios cu cât compania sa din finală a fost explozivă. A depăşit campionul olimpic şi pe cel mondial absolut. Nu vreau să fac pronosticuri, nu-mi place, dar dacă vorbim strict valoric, cred că va fi un concurs bun la masculin şi la sărituri, cal cu mânere şi inele. Sperăm să mai urcăm pe podium", a declarat, mulţumit, preşedintele FR de Gimnastică, Adrian Stoica.