Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Mark Cavendish a câştigat etapa a 10-a din Turul Italiei

Mark Cavendish a câştigat etapa a 10-a din Turul Italiei

17 Mai 2011   •   20:18

Britanicul Mark Cavendish a reuşit să câştige etapa a 10-a din Turul Italiei, desfăşurată Termoli şi Teramo, pe o distanţă de 159 de kilometri, prima sa victorie în Giro din 2009 şi a şasea din carieră. Rutierul de la HTC-Highroad a fost urmat de spaniolul Francisco Ventoso şi de italianul Alessandro Petacchi.

În ciuda faptului că nu a câştigat etapa de marţi, Alessandro Petacchi rămâne lider în clasamentul tricoului roşu, pentru cel mai bun sprinter, spaniolii Alberto Contador şi Francisco Ventoso completând podiumul.

Au fost doar trei sprinturi propriu-zise în ediţia din acest an şi, ca să fiu sincer, mă aşteptam să-l câştig pe primul şi nu pe acesta. Echipa a făcut o treabă foarte bună. Mai avem o şansă la Ravenna”, a declarat rutierul de 25 de ani la finalul etapei.

Spaniolul Alberto Contador îşi păstrează în continuare tricoul roz, cel al liderului cursei, fiind urmat în clasamentul general de bielorusul Kanstantsin Sivtsov şi de francezul Christophe Le Mevel.

Etapa a 11-a din Turul Italiei va avea loc miercuri, între Tortoreto Lido şi Castelfidardo. Pe parcursul celor 142 de kilometri, sunt programate patru căţărări de categoria a patra, însă nici una pe final.